Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Під час зустрічі сторони обговорили можливість створення платформи з обміну досвідом для суддів євразійського регіону, які спеціалізуються на виборчому законодавстві.
Кетрін Елліне розповіла, що у листопаді 2017 року створена Глобальна мережа виборчого правосуддя. Подібна платформа існує у Латинській Америці, пілотний проект нещодавно розпочався у Африці. Метою функціонування таких мереж є надання можливості суддям з різних країн обмінюватися досвідом щодо вирішення виборчих спорів.
Михайло Смокович запевнив, що Верховний Суд готовий стати осередком такої платформи для суддів євразійського регіону. «Українське виборче законодавство перебуває у динамічному розвитку, у нас є досвід застосування і вдосконалення виборчого законодавства та судової практики», - наголосив він.
Під час зустрічі експерти поцікавилися роллю Верховного Суду у навчанні суддів нижчих інстанцій. Михайло Смокович повідомив експертам, що однією із законодавчо закріплених функцій Верховного Суду є надання методичної допомоги судам нижчих інстанцій, тому така робота проводилася раніше і неодмінно проводитиметься й надалі. Зокрема, навчання для суддів адмінсудів першої та апеляційної інстанцій обов’язково проводилися напередодні кожних виборів та у разі змін виборчого законодавства.
Девід Енніс нагадав, що у 2013 році за підтримки IFES проводилася низка семінарів по Україні стосовно застосування виборчого законодавства судами. «Ми маємо на меті відновити навчання для суддів щодо вирішення виборчих спорів, - зазначив він, - при цьому до вивчення українського законодавства ми плануємо додати вивчення досвіду судового вирішення тих чи інших порушень виборчих прав інших країн для застосування такого досвіду у практиці вітчизняних судів».
У ході зустрічі сторони також говорили про повноваження Верховного Суду, у тому числі і щодо вирішення виборчих спорів. Кетрін Елліне повідомила, що IFES вивчає виборчі системи у всьому світі, підтримує діалог щодо реформування виборчого законодавства та надає допомогу у посиленні спроможності ключових інституцій у виборчій сфері. «В умовах проведення судової реформи в Україні ми маємо на меті допомагати у розвитку вирішення виборчих спорів», - зазначила експертка.
Михайло Смокович повідомив, що виборчі спори хоч і не найбільша, але одна з найвідповідальніших категорій спорів в адміністративному судочинстві. «Ще десять років тому кількість таких справ під час виборів сягала десяти тисяч, а останніми роками – близько двох тисяч справ. Такого суттєвого зменшення кількості звернень до суду за захистом виборчих прав вдалося досягти завдяки вдосконаленню виборчого законодавства та усталеною судовою практикою по ключовим питанням», – зауважив Михайло Смокович.